0
TR
CAMPUS
0

VOLEYBOL

Erkek Voleybol Ayakkabısı

Voleybol her ne kadar bir takım sporu olsa da profesyonel oynama zorunluluğu bulunmayan bir spordur. Voleybol, uygun şartların sağlandığı her yerde profesyoneller kadar amatör olan kişiler tarafın da oynanabilir. Birçok farklı yerde oynanabilen bu sporda en önemli ekipman voleybol topudur. İyi bir voleybol topu edinerek arkadaşlarınız ile güzel ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Voleybol her yaş grubundan insanın oynayabileceği bir oyundur. Ancak sakatlık geçirenlerin ya da fiziksel rahatsızlığı bulunanların kaslarını koruması gerekir. Ani doku zedelenmeleri ve yırtılmaları voleybolda nadir de olsa yaşanan sorunlardır.

Voleybol Nedir?

Voleybol bir takım sporudur ve bir file aracılığı ile oynanır. Voleybol oynamak için iki takım belirlenmesi gerekir ve bu voleybol takımları maçı başlatabilir. Profesyoneller tarafından oynanabileceği gibi amatörler ve sadece günü eğlenceli kılmak isteyen arkadaş grupları da oynayabilir. Voleybol birçok yerde oynanabilen bir spor olmasına rağmen genellikle profesyonel şartların sağlandığı alanlar tercih edilir. Bir filenin ikiye ayırdığı sahalarda maç yapmak mümkün. Voleybol saha ölçüleri 18 x 9 metre boyutlarında olmalıdır. Filenin uzunluğu ise kadın ve erkeklere göre farklılık gösterir. Voleybol, aynı zamanda arkadaşlarınız ile keyifli vakit geçirebileceğiniz bir aktivitedir.

Voleybol Ekipmanları Nedir?

Voleybol, belirli kural ve ekipmanlar ile oynanan bir spordur. Voleybol kuralları içerisinde sporcuların atışları ve topa vurma yönergeleri bulunur. Voleybol oynarken sahada file olması ve iyi bir voleybol topuna sahip olmak gerekir. Ancak gerekli ekipmanlar sadece ikisi değil. Eğer kaslarınızı ısıtmadan spora başlarsanız zedelenmeleriniz olabilir. Bu neden ile de voleybol koruyucu ekipmanları (bileklik, dizlik ve diğerleri) kullanılmalıdır. Voleybol sadece saha değil plajda da eğlenerek oynanabilen bir spordur. Yaz akşamlarının vazgeçilmezi haline gelen plaj voleybolu ile tatilin tadını çıkarırken, arkadaşlarınız ile spor yapmaya da devam edebilirsiniz.

Voleybol Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Voleybol oynarken en önemli unsurlardan biri de giyimdir. Rahat, esnek ve terletmeyen kumaşların tercih edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra seçilen voleybol ayakkabısı da rahat hissettirmelidir. Voleybol ayakkabısı seçerken en önemli unsur tabandır. Tabanın, voleybol oynanacak zemine uygun olması sporcuyu rahat ve kendinden emin hissettirecektir. Antrenmanlar esnasında da aynı ayakkabının tercih edilmesi, ayakkabıya alışmayı kolaylaştırır. Voleybol ayakkabısı seçerken ayağı ve bileği kavramasına dikkat edilmeli. Zedelenme ve ani burkulmaların önüne geçmek için ayağı koruyan ayakkabılar alınmalıdır.

Erkek Voleybol Ayakkabısının Özellikleri Nedir?

Erkek voleybol ayakkabısı ve kadın voleybol ayakkabısı arasında özellik farkları bulunur. Erkeklerin ayakkabıları daha geniş ölçülerde üretilir. Taban özellikleri, terletmeme ve esneklik gibi konular ise kadın voleybol ayakkabıları ile benzerlik gösterir. Amatör veya profesyonel fark etmeksizin voleybol oynayan bir erkekseniz mutlaka ayağınızı kavrayan bir ayakkabı seçmelisiniz. Yıkanabilir modelleri alırsanız ayakkabı temizliğini daha pratik yapabilirsiniz. Ancak yıkanabilir model almak zorunlu değildir. Önemli olan ayakkabının kauçuktan yapılması, dayanıklı olması ve hareketi engellememesidir. Ayakkabınız da sahadaki takım arkadaşınızdır.

Voleybol Ayakkabısı Her Yerde Giyilebilir Mi?

Voleybol ayakkabıları günlük giyim için uygun olsa da asıl kullanım amacı maç ve antrenmanlardır. İç ve dış mekan için uygun olarak hazırlanan bu ayakkabıları günlük olarak da giyebilirsiniz. Ancak sert yapısı nedeni ile daha yavaş alanlarda kullanılırken ağrılara neden olabilir. Voleybol ayakkabılarını uzun süre giymemek ayak sağlığı için önemlidir. Bu kural, profesyonel voleybol oyuncuları için de geçerlidir. Günlük kullanım için farklı model ve tarzların tercih edilmesi voleybol ayakkabısının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. 

  • Bizi Takip Et
E-Bülten
Whatsapp Destek Hattı x İletişime Geçmek Için Hemen Tıklayınız. Hafta İçi 09:00 - 18:00 Tıklayınız