Erkek Futbol Ayakkabısı Modelleri

Toplam Ürün:18

Erkek Futbol Ayakkabısı Modelleri ve Halı Saha Ayakkabısı

Futbol dünyada en fazla seyircisi olan spor dallarından biridir. Oyunun hareketli yapısı ve maçların tahmin edilemez karakteri sporun popülerliğini korur. Dünyaca ünlü yıldız oyuncuları yeşil sahalarda izlemek futbol tutkunları için büyük keyiftir. Amatör düzeyde de çok sevilir ve her yaştan oyuncu tarafından oynanır. Sen de bir futbolseversen erkek futbol ayakkabısı modelleri ve halı saha ayakkabısı seçeneklerini incelemelisin.

Futbol Ayakkabılarının Özellikleri

Futbol sahaları minimum 45 m x 90 m ölçülerindedir. Bu ölçüler 75m x 120 m’ye kadar çıkabilir. Halı sahanın kenar ölçüleri daha kısa olur.  Çim sahalarda yüksek tutuş sağlamak için uzun dişli kramponlar idealdir. Halı saha zemininde suni çim kullanılır. Kaygan yapıdaki bu zeminde de özel taban yapısı gerekir ve dişler daha kısadır. Sert zeminlerde ise her zemin yapısına uygun karakterde modeller tercih edebilirsin.   

Günlük giydiğin sneakerlar ya da krampon özelliği olmayan ayakkabılar futbol sahalarına uygun değildir. Tabanlar zemine tutunamayacağı için dengeni koruyamazsın. Futbol oyunu içinde çok koşman gerekir. Koşu sırasında denge ve sağlamlığa ihtiyaç duyarsın. Kramponlar bunun için tasarlanır.

Krampon Nedir?

Futbol oyunu farklı zeminlerde oynanır. Yüksek tempolu ve denge isteyen oyunda giydiğin ayakkabılar performansını direkt olarak etkiler. Krampon 19.yüyzılın sonlarına doğru futbolu daha rahat oynamak üzere icat edilmiş bir modeldir.

20.yüzyılda gelişmeye başlamış, 1970’lerde dünya çapında yaygın hale gelmiştir. Bu özel futbol ayakkabısının tabanları plastik, metal ya da kauçuk gibi malzemelerden yapılan çivilere sahiptir. Krampon tabanlarındaki diş yerleşimi oyunun zemin yapısına göre değişir.

Zemin Yapısı, Taban Özellikleri ve Oyun Düzeyi

Futbol oyunu üç farklı zeminde oynanır. Sert zemin, çim zemin ve suni çim zemin. Ayakkabı tabanlarının tutuş kabiliyetleri bu zemin yapılarına uygun özelliktedir. Sert zeminlerde düz spor ayakkabılarını da kullanabilirsin. Ya da daha kısa dişli kramponlar tercih etmelisin.

Model kodları içinde yer alan İngilizce kelime kısaltmaları zemin yapılarına göre verilir. Bazı yaygın kodlar FG, SG ve AG olarak karşına çıkar. FG – Firm Ground- Sert zeminleri tanımlar. Bu koda sahip modelleri sert zemine sahip sahalarda kullanabilirsin. SG – Soft Ground- Bu kodu gördüğün modeller çim sahalar içindir. SG kodlu kramponlar ıslak zeminde bile yüksek tutuş özelliğine sahiptir. AG - Artificial Ground- ise suni zeminlerde ideal konfor sağlar. AG kodlu modellerle halı saha maçlarında oynayabilirsin.

Taban ve model seçimini yaparken bir diğer kriter de oyun düzeyidir. Futbolu profesyonel olarak, amatör düzeyde ya da okul takımlarında oynuyor olabilirsin. Her biri için farklı tasarımlar vardır. Modeli oyun seviyene göre satın alman iyi bir seçim olacaktır.

Diğer Tasarım Ayrıntıları

Ayakların kaymadan koşmanı ve oyuna hakim olmanı sağlayan tabanlar performansını iyileştirir. Oynadığın zeminin yapısına uygun dış taban yapısı sayesinde kesintisiz bir maç deneyimi yaşayabilirsin. Kramponlar ıslak zeminlerde bile yüksek tutuş özelliğine sahiptir.

Bu özel modeller yalnızca dış taban ayrıntısıyla tasarlanmaz. İç tabanlarda destekleyici özellik mevcuttur. Bu özellik ayaklarını korur. Uzun dakikalar boyunca hareket ederken sürtünmeye bağlı incinme riskini ortadan kaldırır. Bazı modellerin topuk kısmında güçlendirici özellik yer alır. Oyun içinde koşarken topa daha iyi hakim olursun.

Hafiflik ve sağlamlık bu modellerde olması gereken diğer özelliklerdir. Bu yapı uzun süreli saha içi mücadele sırasında oyuna hakim olmanı sağlar. Ayaklarını rahat ve nazik bir şekilde sararak hareketlerini kısıtlamaz. Modelin bağcık ve bilek yapısını oyun stiline göre seçmelisin. Hızlı kanat oyuncuları ya da stratejik kreatif oyuncular için farklı modeller vardır.

Sık oynadığın saha yapısına göre taban stilini seçtin. Oyun stilinin hangisi olduğunu belirledin ve ayakkabının genel karakterine karar verdin. Şimdi sıra renklerde. Futbol ayakkabılarında oldukça fazla renk seçeneği vardır. Formanla ya da performans giysilerinle takım modeller seçebilirsin. Diğer tüm teknik detaylardan sonra renk seçimi tamamen zevkine kalır.

Playsports ile İletişime Geç