Erkek Krampon Modelleri

Toplam Ürün:33

Erkek Krampon Modelleri

Futbol,  dünyada en fazla izleyicisi olan spor dallarından biridir. Hem ulusal hem de uluslararası müsabakalar milyonlarca kişi tarafından izlenir. Profesyonel düzeyin yanında amatör olarak da sık oynanır. Okul sahaları ya da halı sahalar futbolseverlerle doludur. Sen de bir futbol tutkunuysan oyuna uygun ayakkabılara sahip olmalısın. Erkek krampon modelleri oyun sırasında sana ihtiyaç duyduğun konforu sağlar.

Krampon Nedir?

Krampon, özel tasarım ayrıntılarına sahip bir futbol ayakkabısıdır. Bu özel yapı çimde ya da sentetik yüzeylerde kaymamanı sağlar. Oyun içinde koşarken dengeye ihtiyaç duyarsın. Kramponlar sana tam olarak ihtiyaç duyduğun dengeyi sağlar. Böylece oyuna hakim olursun.

Hafif ve esnek tabanlara sahip futbol ayakkabıları sana performans desteği sunar. Tasarım ayrıntıları ayakkabıya yüksek tutuş ve hız kazandırmak üzere hazırlanır. Kramponlar günlük ayakkabıların sahip olmadığı özelliklerle tasarlanır. Bu nedenle oyun içinde her gün giydiğin sneakerlardan daha konforludur.

19.yüzyılda İngiltere’de icat edilen kramponların tabanında farklı yüksekliklerde dişler mevcuttur. Bu dişlerin malzemesi metal, plastik ve kauçuk gibi malzemelerden yapılır. Zemine mükemmel şekilde tutunur ve ıslak yüzeyde bile dengeni korumanı sağlar.  

Saha içindeki yerin sana ne kadar hız ya da denge gerektiğini belirler. Kramponların tasarım detayları hız ve dengeni iyileştirir. Sıradan spor ayakkabıların tabanları bu özelliğe sahip değildir.

Aynı Model Tüm Zeminlere Uygun mu?

Futbol oyunu farklı sahalarda oynanır. Profesyonel düzeyde oynanan oyun için gerçek çim sahalar kullanılır. Bu, hem ulusal hem de uluslararası müsabakalarda bu şekildedir. Yüksek dişli modeller çim sahalar için ideal tutuş sağlar. Yağmur sonrası ıslanan bir zeminde bile kayma riskini minimuma indirir.

Sentetik zeminlerde kullanılan malzeme de çim yüzeye benzer özelliktedir. Kaydırmaz taban yapısı bu zeminde oynarken de gereklidir. Halı saha için daha kısa dişler kullanılır.

Sert zeminlerde oynanan oyun için farklı diş yerleşimi tasarlanır. Bu yüzey çim zeminlere ve sentetik yüzeylere göre daha az kaygandır. Bu nedenle daha az destek yeterlidir.

Futbol ayakkabısı modellerindeki kısaltmalar sahanın yapısı ile ilgilidir. Yani ayakkabının hangi saha için uygun olduğunu belirtir. En sık hangi saha türünde maç yapıyorsan modeli buna göre seçmelisin.

SG – Soft Ground- İngilizce’de yumuşak zeminin karşılığı olan SG koduna sahip modeller çim sahalar içindir.

AG – Artificial Ground- İngilizce’de sentetik zemin demektir. Halı sahalarda maç yapmak için bu koda sahip ayakkabılardan alabilirsin.

FG – Firm Ground – Sert zeminleri tanımlayan İngilizce terimdir. Toprak sahalarda maç yapmak için bu koda sahip modellerden satın alabilirsin.

Tasarım Detayları

Profesyonel futbol sahaları farklı ölçülere sahiptir. 90 dakika boyunca iki kale arasında yüksek tempolu bir mücadele sergilenir. Hız, denge ve koordinasyon oyuncuların ihtiyaç duyduğu temel üçlüdür. Futbol ayakkabıları oyun sırasında her üçü için destek sağlar.

Kramponların bilekleri açıkta bırakan tasarımları eklemlerin rahat hareket etmesi içindir. Alçak bilek yapısı hareketlerini kısıtlamaz. Bu şekilde sahada dilediğin gibi ilerleyebilirsin.

Sağlam adımlar atmanı sağlayan özel tabanlar sahada dengede olmanı sağlar. İster çim sahada oyna ister sentetik zeminde, topa rahatça hakim olursun. En kaygan yüzeylerden bile dengen bozulmadan geçebilirsin.

Hafif ve esnek yapıdaki kramponlar hızını kesmez. Hem atak sırasında hem de savunma halindeyken gereken zamanlamayı sağlar. Dilediğin yere gecikmeden koşabilirsin.

Bağcık yapısı ayakkabıları ayağına dengeli bir şekilde sabitler. Böylece ayakların sayanın içinde de kaymaz. Ayrıca ayak parmaklarına ve topuklarına koruma sağlayan iç tabanlar oyun konforunu yükseltir.

Oyun stiline ve oynadığın zemine göre ayakkabının teknik özelliklerine karar verebilirsin. Renk tasarımı ise işin eğlenceli bölümüdür. Spor giysilerine ve formana en çok uyan renkleri seçebilirsin. Saha içinde performans desteği sunan ayakkabılar aynı zamanda stilini tamamlar. Eskiden birkaç renkle sınırlı olan modeller bugün çok hareketli detaylara sahiptir. Tarzına en uygun modeli seç ve saha içinde stilinle öne çık.

Playsports ile İletişime Geç