0
TR
CAMPUS
0

Koşu ve Yürüyüş

Erkek Koşu ve Yürüyüş Ayakkabısı

Koşu ve yürüyüş genellikle birbirileri ile karıştırılan iki farklı egzersiz türüdür. Koşu ve yürüyüş arasındaki farklar, hareket sıklığı ve hızı ile ilgilidir. Koşu ve yürüyüş, ayak ve bacakların yoğun çalıştığı programlardır. Bu neden ile de çoğu kişi arasında fiziksel farklılıklar olduğunu bilmez. Koşu farklı bir stilde yapılır ve koşarken ayakların yerden teması azalır. Yerden temasının azalması ise zemine değerken oluşan basıncı arttırır. Koşu ayakkabısı seçimi yapılırken basıncı dağıtarak emen ayakkabılar tercih edilmelidir. Koşuda kalp ritmi daha yüksektir ve sporcuların dengeli olmaları daha önemlidir. Yürüyüşte ise ayağın zeminle olan bağlantısını tamamen kesemezsiniz. Topuğunuz yukarı kalkarken, parmaklarınız hala tabandadır. Bu neden ile yürüyüş ve koşunun vücutta yarattığı etki, basınç ve ritim birbirinden ayrılır.

Erkek Koşu Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Erkek koşu ayakkabısı basınca dayanaklı olmalıdır. Erkek ayaklarının daha geniş ve uzun bir yapıda olmaları nedeni ile seçilen ayakkabının içerisinde rahat hareket edilmelidir. Parmakların üst üste binmemesi ve hareket için doğru alanın olduğuna emin olunması gerekir. Ayakkabının giydikçe açılacağını düşünerek yanlış ayakkabı seçimi yapan birçok insan bulunur. Ancak burada önemli olan ayakkabıyı daha ilk denemenizde ayağınıza uygun olup olmadığını hissetmenizdir. Eğer bir ayakkabı ilk denemede sizi rahatsız hissettiriyor ise onunla uzun bir yolculuğa çıkmaz istememelisiniz. Koşu ve yürüyüş ayakkabılarının özellikleri birbirinden ayrılır.

Erkek Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Erkek koşu ayakkabısı tavsiyesi veren uzmanlar, koşu ayakkabılarının darbe emici özelliğinin olması gerektiğini vurgular. Ayağın yerden kesilen teması ve daha sonra sert bir şekilde zemin ile tekrar bir araya gelmesi darbe oluşturur. Bir koşu ayakkabısında olması gereken en önemli özellik ise darbe emici olmasıdır. Yürüyüş ayakkabılarına oranla 1,5 kat daha çok darbe emmesi gereke bu ayakkabılar ile daha konforlu egzersiz yapabilirsiniz. 1,5 katlık bir darbe emicilik ise kilonuzun 1,5 katı kadar darbeyi emebileceği ve böylelikle geriye doğru sıçramaların ortadan kalkacağını gösterir. Erkek koşu ayakkabılarında darbe emme oranı 3’e kadar yükseliyor. Kendiniz ve ağırlığınız için en uygun ayakkabıyı tercih etmelisiniz.

Erkek Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Erkek yürüyüş ayakkabısı seçerken koşu ayakkabısı alınmaması gerekir. Yürüyüş esnasında ayaklar esnerken koşu da daha gergin bir hale gelir. Kasların bu yapısal durumlarına en uygun ayakkabının tercih edilmesi önemlidir. Yürüyüş ayakkabısının esnek olması, ayağı sıkmaması, parmakların nefes alabilmesi ve yumuşak tabanlı olması gerekir. Tek bir ayakkabı ile hem koşu hem de yürüyüş yapılması uzun vadede ayak sorunlarına neden olur. Yürüyüş ayakkabısında darbe emicilik oranı önemli değildir. Ayakkabıyı seçerken denge özelliğine bakılması gerekir. Ayrıca yürüyüş için daha yumuşak ve esnek tabancı ayakkabılar seçilmeli.

Koşu ve Yürüyüş Ayakkabıları Su Geçirir Mi?

Koşu ve yürüyüş ayakkabıları genellikle su emen tipte üretilmezler. Koşu ve yürüyüş ayakkabılarının su geçirmeyen çeşitleri bulunmasına rağmen büyük bir çoğunluğu su geçirir. Yağmurlu veya su içeren yerlerde koşu ya da yürüyüş yapılacak ise birinci sınıf kaliteli malzemeden üretilen ayakkabıyı tercih etmelisiniz. Ayakların ıslanması son derece rahatsız edici bir durumdur. Çoraplar ayağınıza yapışır, ayakkabı içerisinde kaymalar yaşanır ve koku oluşur. Kadın ya da erkek fark etmeksizin ayakların ıslanması ve üşümesi ise bağırsak sisteminde problemlere neden olur. Bu neden ile seçtiğiniz koşu ve yürüyüş ayakkabılarının su geçirmeme özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz. Zorlu hava şartlarına uyum sağlayan ayakkabılar ile hedefinize daha kolay ulaşırsınız.

 

  • Bizi Takip Et
E-Bülten
Whatsapp Destek Hattı x İletişime Geçmek Için Hemen Tıklayınız. Hafta İçi 09:00 - 18:00 Tıklayınız