Erkek Tenis Ayakkabısı Modelleri

Toplam Ürün:0

Erkek Tenis Ayakkabısı Modelleri

Tenis, hem kadınlar hem de erkekler için dünyanın en havalı sporlarından biridir. Global tenis turnuvaları en fazla izleyiciye sahip organizasyonlar arasında yer alır. Eğer favori sporun tenisse, oynadığın kort yapısına uygun ayakkabılar giymen gerekir. Erkek tenis ayakkabısı modelleri arasından sana en uygun olanı seçebilirsin.

Tenis Ayakkabılarının Özellikleri

Her spor dalı için farklı giysiler gerekmese de uygun tabanlara sahip ayakkabılar gerekir. Örneğin futbolda, uzun mesafeleri kaymadan hızlı bir şekilde koşmak için krampon giymen gerekir. Kramponların taban yapısı çim zemine ya da suni yüzeye tutunmak içindir. Böylece denge ve sağlamlık elde edersin. Ancak aynı kramponu tenis oynarken giymen uygun değildir.

Tenis kortları farklı zemin yapılarına sahiptir. Her biri için farklı tutuş özellikleri taşıyan ayakkabı tabanları üretilir.

Kortların zemin türleri şöyledir:

Sert Tenis Kortları

Beton, asfalt ve akrilik yüzeyleri tanımlamak için kullanılır. Sert zeminli kortlar oyun hızının en yüksek olduğu kortlardır. Bu zeminde tepki süresi kısa orta tabanlar tercih etmelisin. Ayrıca iç tabanlarda ekstra güçlendirme yer almalı. Sert zemin üzerinde seri adımlar atarken ayaklarını sürtünmeye karşı korumalısın.

Çim Tenis Kortları

Çim zemine sahip kortlarda top az seker. Oyun hızı daha düşüktür. Zemin yapısı daha yumuşaktır. Bu tip bir kortta mücadele ederken ayaklarının çime iyi tutunması gerekir. Giyeceğin tenis ayakkabılarının tabanlarının çime tutunan özellikte olması gerekir.

Toprak Tenis Kortları

Toprak tenis kortları oyun hızının yüksek seyretmediği başka bir zemin türüdür. Bu zeminde oynamak için tasarlanan ayakkabıların dış tabanlarında özel desenler olur. Ağırlıklı olarak balıksırtı baskının olduğu tabanlar kaymayı önler. Dengeni korumana yardımcı olur.

Sentetik Tenis Kortları

Çim zeminlerde olabileceği gibi sentetik yüzeyde de kayma riski mevcuttur. Dış taban yapısı yüzeyde kaymayan nitelikte olmalıdır. Çim tenis kortları için olan modelleri sentetik olan yüzeylerde de kullanabilirsin.

Tenis ayakkabılarını satın alırken sık oynadığın kortun zemin türüne göre seçim yapman gerekir. Tüm modellerin tasarım detayları farklıdır. Sert zemin için tasarlanan bir model çim yüzeyde gereğinden fazla yastıklama sağlayabilir. Oyununu yavaşlatıp performansını olumsuz etkileyebilir. Toprak zemin için ideal olan bir model ise sert zeminde ayağını yeterince korumaz. Yine performansını etkiler. Bu nedenle kortun tipine göre seçim yapman önemlidir.

Oyun Stili Seçimi Etkiler mi?

Oyun stili tüm oyunlarda ayakkabı seçimini etkiler. Örneğin futbol sahasının içinde sürekli hareket ediyorsan ve oyun hızın yüksekse hafif bir model seçmelisin. Daha az hareket ettiğin bir alanda oyuna stratejik müdahaleler yapan bir oyuncuysan denge ve tutuş özelliği gerekir. Benzer seçim detayları basketbol ya da fitness için de geçerlidir.

Tenis oyununda üç temel oyun stilinden bahsedebiliriz. Bunlardan hangisi senin stilinse ayakkabılarını bu stile uygun yapıda seçebilirsin.

Oyun içinde arka çizgiye yakın oynayanlardansan hareketlerin daha çok yatay seyreder. Bu durumda sağlam yapıda modeller tercih etmelisin. Ayrıca dış tabanların tutuş kabiliyeti yüksek olmalıdır. Sahanın içine tam hakim olduğun oyun stilinde ise çok hafif modellerden tercih edebilirsin. Her iki stilin karması bir oyun karakterine sahipsen hafif, sağlam ve tutuş özelliği ön planda bir model almalısın.

Tasarım Ayrıntıları

Tenis ayakkabılarının iç, orta ve dış tabanları oyun kalitesini yükselten özelliklere sahiptir. Modellerin bilek yapısı alçak olur ve eklem hareketlerini sınırlamaz. Bağcık yapıları ayakları sıkmayan stildedir. Bazı modellerde yastıklama özelliği bağcık bölümüne de eklenir.

Kortlarda stilinle öne çıkmak için yapman gerekenler basittir. Oyun içinde giydiğin şort ve spor atlet ya da tişört renklerini düşün. Bu renklerle en iyi eşleştirebileceğin tasarımları incele. Sana en çok uyan renkteki modeli al ve stilini daha da havalı hale getir.

Playsports ile İletişime Geç