0
TR
CAMPUS
0

Tenis

Erkek Tenis Ayakkabısı

Tenis doğru ekipman ve koruyucular ile oynanması gereken bir spor. Bir kortta oynanan tenis için uygun kıyafet, ayakkabı ve ekipman seçimi son derece önemlidir. Tenis hobi olarak oynanabileceği gibi amatör ve profesyonel olarak da kişilerin kendini geliştirmesi mümkün. Tenis bandı kullanılarak bileklerinizi koruyabilirsiniz. Tenis oynarken ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bu ekipmanları tamamladığınız takdirde isterseniz arkadaşları ile isterseniz de profesyonel koçlarınız ile tenis oynayabilirsiniz. Tenis oynarken kullanılan ekipmanların başında tenis raketi geliyor. Ardından tenis topu, tenis ayakkabısı ve çantasını seçmek gerek. Raketlerin koruması için koruyucu çantalar alınabilir ve kordaların toz toplanmaması sağlanabilir.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis en az 2 kişi ile oynanabilen bir spordur. Bireysel olarak karşı takım ile oynanabileceği gibi ikişerli takımlar halinde dört kişi ile de oynanabilir. Düz bir kortta oynanan tenis için özel alanların inşa edilmesi gerekir. Tenis oynamak isteyenler, ortada yer alan fileden karşı takım ile etkileşime girer. Tenis oynamak için raket seçiminin doğru yapılması önemlidir. Başlangıç seviyesinden profesyonel seviyeye kadar farklı ayarlarda satılan tenis raketleri, oyunun en önemli parçasını oluşturur. Sağ elini kullanan kişiler ve sol elini kullananlar için farklı raket tasarımları da söz konusudur. Tenis raketi seçerken ağırlığına, dengesine, büyüklüğüne ve ölçülerine bakmak gerekir. Ayrıca kordaj sıklığı da raketin önemli özellikleri arasında bulunur.

Tenis Ayakkabısı Nasıl Olur?

Tenis ayakkabısı ayağın şekline göre olmalıdır. Ayak şekli üç grupta incelenir, içe bükülen, dışa bükülen ve nötr olarak ayrılır. Ayağınızı inceleyerek hangi gruba girdiğini anlayabilirsiniz. Tenis ayakkabıları bu üç grubu baz alarak hazırlanır. Bu neden ile de kişilerin ayak tiplerini iyi bilmeleri maç esnasında yaşanabilecek sakatlıkların önüne geçer. Eğer ayak tipinizi bilmiyor iseniz bir ayna karşısında ayağınızın bükülme yönüne bakabilirsiniz. Tenis ayakkabısı seçiminde öncelik bükülme yönü ve korumadır. Tenis ayakkabısı maçlar ve kortlar için özel olarak tasarlanmıştır. Kort ve kort zemine göre farklı özelliklere sahip olabilirler. Sert zeminli korlar ve toprak kortlar tenis oynarken en çok tercih edilen iki kort zeminin oluşturur.

Tenis Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Erkek tenis ayakkabısı seçimi ile kadınların tenis ayakkabısı seçimi birbirinden farklıdır. Tenis ayakkabıları her ne kadar ayak şekline göre olsa da fiziksel diğer etkenler de seçimi etkiler. Ayağın nasıl bir desteğe ihtiyacı olduğunu anlamak son derece önemlidir. Rahat etmek ve esneklik sağlayan ayakkabıyı seçmek önceliğiniz olmalı. Ayak şeklinin ardından taban ve topuk için de en uygun rahatlığı sağlayan ayakkabının kullanılması önerilir. Bükülme yönü, taban türü (düz taban gibi), ayak kemeri, taban izi ve topuk tenis ayakkabısının önemli özellikleridir. Eğer taban ve ayak izinizin hangi gruba girdiğini bilmiyor iseniz ayaklarınızı ıslatarak bir kağıda basabilirsiniz.

Tenis Ayakkabısının Diğer Ayakkabılardan Farkı Ne?

Tenis ayakkabısının tasarımı diğer ayakkabılar ile benzer görünse de arasında önemli farklılıklar bulunur. Bu farklar arasında ise tenis ayakkabısının ayağın hareket oranını azaltması yer alır. Sağa ve sola doğru ayak kaymasını engellemek için özel destekler kullanılır. Ayağın bükülme yönüne göre belirlenen destek alanları tenis ayakkabılarının en önemli farkını oluşturur. Koşu ayakkabısı, basketbol ayakkabısı ve diğer spor ayakkabılara bakıldığında her birinin farklı bir özelliği olduğu görülür. Tenis oynayan kişilerin de kendileri için en uygun ayakkabıyı seçmesi gerekir. Bu farklar özellikle erkek spor ayakkabılarında ön plana çıkar. Tenis ayakkabısı kullanırken tenis çorabını düzenli aralıklar ile değiştirilmesine de özen gösterilmelidir.

 

  • Bizi Takip Et
E-Bülten
Whatsapp Destek Hattı x İletişime Geçmek Için Hemen Tıklayınız. Hafta İçi 09:00 - 18:00 Tıklayınız