Bloglar

resim

Amerikan Güreşi Kuralları- Nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Herkesin fazlasıyla merak ettiği Amerikan güreşinin gerçekleri oldukça ilgi çekicidir. Öncelikle belirtmek isteriz ki Amerikan güreşi bir spor olarak kabul edilmemektedir. Hepimizin büyük ilgiyle ve hayretle izlediğimiz Amerikan güreşi aslından bir spor olmaktan ziyade bir eğlence amacıyla yapılan bir gösteridir. Herkesin merak ettiği Amerikan güreşinde kavgalar ve yapılan hareketler gerçek olup olmadığıdır.  

Amerikan güreşini hem kadınlar hem de erkekler yapmaktadır. Genellikle televizyondan izlediğimiz Amerikan güreşi gösterileri fazla miktarda kan ve ağır yaralanmalar içerir. Herkesin aklındaki soru da Amerikan güreşi gerçek mi? Sorusudur. Üzülerek belirtmeliyim ki evet Amerikan güreşi gösterilerinde oldukça fazla ağır yaralanmalar vardır. 

Nasıl Amerikan Güreşçisi Olunur? 

Amerikan Güreşi içerisinde en önemli şey estetik olarak güzel hareketler yapıp hem izlemeye gelen kişilere hem de televizyon başında izleyen kişilere göstermektir. Her ne kadar şov amaçlı gerçekleştirirse de Amerikan güreşçisi olmak çok da kolay değildir. Belli bazı kuralları vardır ve bu kuralları uygulanıp yeterlilikler yerine getirildiğinde Amerikan güreşçisi olunabilir. 

  • Özel bir güreş kulübüne üye olarak tüm güreş kuralları hakkında bilgi sahibi olmak, 
  • WWE (Word Wrestling Entertainment)’ye üyelik gerçekleştirmek, 
  • Güç ve kondisyon açısından Amerikan güreşini yapabilecek yeterliliğe sahip olmak, 

Amerikan Güreşi Nasıl Yapılır? 

Bir gösteri sporu olarak öne çıkan Amerikan güreşi iki kişinin birbirleri ile karşılıklı olarak yaptığı ilginç hareketler üzerinden dövüşmesi anlamına gelir.  Daha çok eğlence amaçlı gerçekleştirilen bir gösteridir.  

Belli başlı bazı kurallara uymak suretiyle gerçekleştirilen Amerikan güreşi her ne kadar gerçek olmayan bir gösteri olsa da maçların başından sonuna kadar tüm yapılacak olanlar önceden hazırlanır. Ancak neler yapılacağını yalnızca sporcular ve müsabakayı düzenleyen şirket yöneticiler bilir. 

Amerikan güreşinde bu kurallara uyulmazsa sporcular ciddi derecede yaralanma riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hatta Amerikan güreşinde bu konuda pek çok sporcu önemli yaralanmalar ile karşı karşıya kalmıştır. Bu yönüyle riskli bir spordur.  

Amerikan Güreşinin Kuralları Var Mıdır? 

Amerikan güresinin ne kadar gerçek olmadığını ve spor olmadığını söylemiş olsak da bir oyun ve gösteri olduğu için ayrıca içinde bazı tehlikeler barındırdığı için kurallara ihtiyaç vardır. Bu sebeple Amerikan güreşi müsabakalarını kuran yöneticiler bazı kurallar koymuştur. Bu kurallar diğer güreşler ile aynı olmasa da bazı benzerlikler göstermektedir. Kazanmak için farklı yollar vardır. Kurallar dışına çıkıldığında da diskalifiye olunur. Her sporcunun kendine özel anlam kazanmış bir hareket bulunur. Bu hareket yapıldıktan sonra genelde rakibi tuş etmek mümkündür. 

Amerikan Güreşinin Kuralları Nelerdir? 

  • No Contest:İptal demek. Ringe bazı isimler karışıp iki kişiye de hareketlerde bulunursa hakem maçı iptal eder.  
  • Tuş etme: Rakibin sırtı yerdeyken hakem üçe kadar sayar eğer kalkamazsa tuş olur. Ama kalkması için omzunu bile oynatması yeterlidir. 
  • Count- out: yani sporcunun ring dışında yaklaşık 10 saniye kadar durması ile diskalifiye edilmesi, 
  • Diskalifiye: Amerikan güreşi maçlarında rakip ringe adam karıştırır veya rakibine bir hareket yapacakken önüne hakemi atarsa hakem diskalifiye ilan eder.  
  • Rope Break: Rakibi sadece ringde tuş edilebilir kafası veya herhangi bir yeri biraz da olsa ringin dışında olursa hakem tuşu saymaz. 
  • Pes Ettirme: rakibi pes ettirmek için rakibe çok acı verici hareketler uygulayarak rakibin hakem sorduğunda pes ettiğini söylemesi gerekmektedir. Rakip elini yere 2 3 kere vurur ya da bunu dışında 2 yol daha vardır, birincisi rakip kendi elini yere vurur buna Tap Out denir; ya da passed away dediğimiz olay gerçekleşir ki bu da sleeper hold ya da choke hold tarzı hareketlerde rakibin bayılması durumudur. Bu durumda da maç biter.  

ÖNE ÇIKANLAR

Playsports ile İletişime Geç