Bloglar

resim

Badminton Kuralları - Nasıl ve kaç kişiyle oynanır?

Badmintonun amacı kaz tüyünden oluşan topa badminton raketiyle vurarak ortada bulunan filenin üzerinden belirli alanların içine inmesini sağlamaktır. Eğer karşınızdaki rakip sizin attığınız topa karşılık verirse iki sporcu arasında ralli gerçekleşir. Bu ralli sonunda rakibin sahasına topu düşürmeyi başaran kişi sayı kazanmaya hak kazanır. Badmintonda bir set kazanmak için 21 puan kazanmanız gerekir. 

Badminton Nasıl Oynanır? 

Badminton ekipmanları iki raket ve bir kaz tüyü top ile oynanır. Badminton oyunu 2 kişi ile oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabilen bir spor dalıdır. Bu oyunun başlama vuruşu hakemin yazı ve tura atışı ile başlar. Yazı ve tura seçeneklerinden kazanan taraf, isterse topu isterse yarı sahayı seçer ve oyun servis atışı ile başlar.  

Badminton filesinin yüksekliği 1,55 metredir. Badminton sporunda amaç topu karşı tarafa geçirerek puan kazanmaktır. İki taraftaki sporcularda karşı tarafa top geçirme amacı güder. Rakip taraf topu karşılayamadığında sayı kazanır. Badmintonda her sayının değer 1 puandır.  

Badminton oyununun belli bir süresi yoktur. Bu süre oyuncularının rallilerinin ne kadar sürdüğüne bağlıdır. Ancak her set 21 puandan oluşmaktadır. 21 puanı tamamlayan taraf kazanır ve yeni sete geçilir. 3 set üzerinden oynanır ve 3 seti kazanan taraf oyunu galibi olur. 

Badminton Kaç Kişi İle Oynanır? 

Badminton oyunu 2 kişi ile oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabilen bir spor dalıdır.   

Badminton Saha Boyutu ne kadar? 

Açık havanın olumsuz etkilerini önlemek amacıyla genellikle kapalı alanlarda oynanır. Çift kortun genişliği 6 metre ve tekli kortun genişliği 5,18 metre ve her ikisi de aynı 13,41 metre uzunluğundadır. Kortun her iki yanında, ağdan 1,98 metre uzaklıkta kısa bir servis hattı bulunur.  

Saha uzunluğuna paralel çizgisi, sahanın her iki tarafını iki eşit iki yarıya böler. Sahanın her iki tarafında ortada çift taraflı olarak direklere bir ağ asılır. Ağın tabanı, kenarlarda yerden 1,54 metre yüksekliğindedir. 

Badminton raketi İnce bir deri çarşafla sarılmış mantar tabanına sabitlenmiştir. Mekiğin ağırlığı 4,74 ile 5,50 gram arasındadır. 

Badminton Kuralları 

  • Bir oyun iki (tekli) veya dört (çiftli) oyuncuyla oynanabilir.
  • Raketle vurulan top fileye vurursa veya yere inerse rakibinize bir puan verilir.
  • Bir oyuncu veya takım bir hata yaptığında veya top rakibin sahasına düştüğünde ralli kazanılır.
  • Servis atan taraf bir ralliyi kazandığında, skora bir puan eklenir ve oyuncu / takım bir sonraki ralli için servis yapar. 
  • Oyuncular, rakiplerine ağ üzerinden çapraz olarak servis atmalıdır.
  • Bir servis, koltuk altı ve sunucunun belinin altında vurulmalıdır.
  • Her oyun, hangi oyuncunun ilk servis atacağını ve rakibin sahanın hangi tarafından başlamak istediğini belirlemek için bir atışla başlayacaktır. 
  • Bir oyuncu, vücudunun veya raketinin herhangi bir kısmıyla fileye dokunursa, bu bir hata olarak kabul edilir ve rakibi puanı alır.
  • Oyunda, ilk oyundan sonra 90 saniyelik dinlenme ve ikinci oyundan sonra 5 dakikalık dinlenme süresi şeklinde gelen yalnızca iki dinlenme süresi vardır. 

ÖNE ÇIKANLAR

Playsports ile İletişime Geç