Bloglar

resim

Vans Ayakkabılarla Sokağın Ruhunu Yakala

1960’lara uzanan tarihiyle Vans ayakkabılar birer klasik olma özelliğini taşır. Kaykaycıların, bisikletçilerin ve sörfçülerin favorisi olan bu havalı marka, tasarımlarında sokak ruhundan ilham alır. Vans ayakkabı modelleriyle sokağın ruhunu yaka ve farklı tarzlar yarat.

1966’dan Günümüze Bir Başarı Hikayesi

Adını kurucularının isminden alan Vans, 1966 yılında Kaliforniya’da doğan bir Amerikan markasıdır. 1976’dan beri ünlü “Off The Wall” mottosunu kullanan marka özellikle kaykaycılar ve bisikletçiler arasında oldukça popülerdir. Günümüzde her yaştan kullanıcısı mevcuttur. Marka yarım asırdan fazla zamandır ayaktadır.

İlk Vans Mağazası

Markanın ilk mağazası, 1966’da Anaheim, Kaliforniya’da açıldı. Açılışta Keds tasarımını andıran ancak daha kalın tabanlı Vans Deck 44 satışa sunuldu. Bugünkü adı Authentic olan modelden açılış günü 12 adet satıldı.  

Orijinal Vans kaykay logosu kendisi de bir kaykaycı olan Mark Van Doren tarafından tasarlandı. Mark, şirket kurucularından biri olan James Van Doren’in oğluydu. Şablon şeklindeki tasarımını ilk kendi kaykayları üzerinde kullandı. Bu logo markanın ilk kaykay ayakkabılarından Style 95’in topuk bölümünde yer aldı. Mark’ın kaykaycı olması markayı kaykay ayakkabıları üretmeye yönlendiren sebeplerden biriydi.

1976: Off The Wall ve Era Senesi

1976’da kaykaycıların ünlü “Off The Wall” deyimi Vans mottosu olarak çıkışını yaptı. Bu deyim, sosyal hayatta pek fazla popüler olmayan kaykaycıların sloganıydı. Sıra dışı, aykırı, geleneksel olmayan gibi anlamlara geliyordu. Sloganın kökeniyle ilgili başka varsayımlar da mevcuttu. Bazıları “Off The Wall” deyimini sörfçülerin çıkardığını düşünüyordu. Birçoğuna göre de deyim boş havuzlarda gösteri yapan kaykaycıların havuz duvarından kaymasına yapılan göndermeydi.

1976’da bugünkü Era, #35 ismiyle satışa sunuldu. Era’nın bilek çevresi yastıklıydı. Farklı renk seçenekleri vardı. Modelin tasarımı profesyonel kaykaycılar Tony Alva ve Stacy Peralta tarafından yapıldı.

1977: Old Skool, Ünlü Yan Şerit ve Slip-On Modeli

1977’de markanın “Old Skool” olarak da bilinen Vans #36 modelinin lansmanı yapıldı. #36, üzerinde ünlü yan şeritlerin kullanıldığı ilk modeldi. Aynı zamanda dayanıklılık için deri panellerin eşlik ettiği ilk kaykay ayakkabısıydı.

Aynı yıl marka, bağcıksız tasarımı olan ikonik Slip-On ayakkabılarını üretti. Bu zamansız model kısa sürede sokak modasında yerini aldı. 1982’de ‘Fast Times at Ridgemont High’ filminde Sean Penn bir çift Checkerboard ile görüldü. Ayakkabılar bu filmden sonra uluslararası üne kavuştu.

Vans Sk8-Hi

1978’de Vans Sk8-Hi, diğer adıyla “Style 38” modelini satışa sundu. Sk8-Hi, kaykaycıların bileklerini korumak için tasarlanan bir modeldi. Yüksek bilek yapısına sahip modelin üzerinde markanın yan şeritleri yer aldı. Caz şeridi olarak da adlandırılan bu detay, sonraki tasarımlarda da kullanıldı. Yüksek bilekli modellere sonraki yıllarda  Filmore serisi eklendi.

Warped Tour Müzik Festivali

Warped Tour, Amerika’da 1995’ten 2019’a kadar her yaz düzenlenmiş olan bir müzik festivaliydi. Festival aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en uzun süren mobil müzik festivaliydi. Vans, 1999’dan itibaren bu festivalin sponsorluğunu üstlendi. 2001 yılında festivalin adı Vans Warped Tour olarak değişti.Vans Neden Bu Kadar Popüler?

50 yıldan fazladır moda dünyasında yer alan Vans, sokak stillerinin en popüler üyelerinden biridir. Her yaştan kadın ve erkek kullanıcıya hitap eden modeller ağırlıklı olarak gençlerin tercihidir. Markanın bu denli popüler olmasını sağlayan birkaç neden sıralanabilir.

Klasik Ruhu

Günümüzde birçok yeni marka ve model belli bir dönem moda olup sonra rafa kalkar. Çoğu yalnızca birkaç sezon sevilerek giyilen tasarımlardır. Vans ayakkabılarda ise durum farklıdır. Ayakkabılar yıllardır aynı çizgiye sahiptir. Modellerin ana çizgileri aynıdır; renk ve desenler değişir. Bu nedenle serideki modeller modası geçmeyen gerçek birer klasik olma özelliğini taşır.

Rahatlık

Kurulduğunda kaykaycılar ve tekneciler için üretilen ayakkabıların tabanları kaymayan özellik taşır. Modellerin bilek kenarlarında yastıklama özelliği mevcuttur. Kanvas, deri ve suni deri gibi malzemelerle hazırlanan modeller gün boyu konfor sağlar.

Stil

Klasik çizgileri ve caz şeritleriyle Vans ayakkabı modelleri sokak stillerinin ideal parçalarıdır. Renkli modeller birçok kombini havalı bir şekilde tamamlar. Daha düz renkli ve sade tasarımları farklı etkinliklerde ya da okula giderken kullanabilirsin.

Seni Yansıtan Vans Modellerle Sokağın Ruhunu Yakala

1966’da küçük bir dükkanda satışa başlayan marka bugün dünyanın birçok yerinde tanınan bir isimdir. Sneaker serilerinin yanında giyim koleksiyonu da yer alır. Zamansız tasarımlarıyla öne çıktığı için geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Markanın kadın, erkek ve çocuk koleksiyonları vardır.

Bugün tüm dünyaya hakim olan sokak modasında stilinle ön planda olmak için beğendiğin Vansları seç. Dolabındaki giysilere kombinle. Göz alıcı stilini yarat ve tarzını ortaya koy.

ÖNE ÇIKANLAR

Playsports ile İletişime Geç